Komody mid-century – 5 kultowych projektów komód, które warto znać.

Zaktualizowano na  
Komody mid-century – 5 kultowych projektów komód, które warto znać.

Komody mid-century – 5 kultowych projektów komód, które warto znać.

credenza-mid-century.jpg

Komoda z szufladami

 

Wysokie, niskie, z szufladami, z półkami, ze zdobieniami i w stylu minimalistycznym – komody nie tylko zapewniają nam miejsce do przechowywania, ale są również prawdziwymi ozdobami salonów i sypialni. Komody mid-century posiadają wszystkie najbardziej charakterystyczne cechy stylu vintage: są wytrzymałe, funkcjonalne i estetyczne. Jak wyglądały znane projekty komód z lat 50. i 60. XX wieku? I jak nawiązują do nich współcześni producenci? Przygotowaliśmy dla was krótkie zestawienie.

Komody w stylu mid-century, podobnie jak regały zaprojektowane w myśl tej powojennej koncepcji, charakteryzowały się dużą wytrzymałością i ergonomicznością. Dlatego tak dobrze sprawdzają się również we współczesnych salonach, sypialniach, gabinetach, czy w przedpokojach. Dzięki nim zyskujemy miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów, których nie chcemy eksponować. Jednak funkcjonalność tych mebli połączona jest również z bardzo estetycznym i efektownym wyglądem. Jak prezentowały się wczesne projekty komód w stylu „połowy wieku”? Oto zestawienie pięciu różnych prac, które dla was przygotowaliśmy.

 

Paul McCobb – komoda Credenza
credenza-mid-centuryPaul McCobb – komoda Credenza

Amerykański projektant stworzył tę charakterystyczną komodę mid-century w latach 50. ubiegłego wieku. Konstrukcja mebla z sześcioma głębokimi szufladami została osadzona na czterech wąskich, stożkowatych nóżkach. Dzięki nim Credenza #1509 zyskuje na lekkości, choć na pierwszy rzut oka wydaje się dość masywną komodą.

 

Greta Magnusson-Grossman – komoda Glenn of California

greta-magnusson-grossman-komoda-glenn-of-california
by Greta Magnusson-Grossman

Kolejną komodę mid-century w naszym zestawieniu również zaprojektowano w latach 50.. Jej autorką jest szwedzka projektantka – Greta Magnusson-Grossman. Jej mebel to szeroka komoda z sześcioma szufladami, wykonana z pięknego drewna orzechowego. Warto zwrócić również uwagę na okrągłe aluminiowe uchwyty, które kontrastują z dość ciemnym wybarwieniem drewna – były one znakiem rozpoznawczym szwedzkiej projektantki.

 

Komoda Highboy stworzona przez firmę Lane FurnitureHighboy-sideboard-created-by-Lane-Furniture-company

Komoda Highboy stworzona przez firmę Lane Furniture

Wysoka komoda została zaprojektowana w Stanach Zjednoczonych w latach 60.. Tym razem również mebel został stworzony w całości z drewna orzechowego. Jednak projektanci zrezygnowali z użycia aluminiowych uchwytów, dzięki czemu komoda Highboy zachwyca prostotą i prawdziwym kunsztem wykonania.

Victor Wilkins – komoda Modern Teak Lowboy

Victor-Wilkins-credenza Victor Wilkins

Komoda autorstwa brytyjskiego projektanta powstała z drewna tekowego. Zgrabny „korpus” z czterema głębokimi szufladami został ustawiony na wąskich, wysokich nóżkach. Uwagę zwracają starannie rzeźbione uchwyty szuflad, które sprawiają, że mebel wygląda po prostu pięknie.

Edmond J. Spence – długa komoda z ośmioma szufladam

long-credenza-by-edmond-spence

Edmond J. Spence

Bardzo interesująca komoda amerykańskiego projektanta powstała w połowie XX wieku. Mebel Edmonda Spence’a także wykonano z drewna orzechowego, jednak o nieco innym wybarwieniu niż w przypadku dwóch wcześniej opisywanych komód mid-century. Najciekawszym elementem w tym przypadku jest sam front komody – poszczególne szuflady tworzą interesujący efekt nieregularnej faktury. Dzięki temu mebel Spence’a jest niepowtarzalny.

Komody Frisk – nasza odpowiedź na klasyczne komody mid-century

credenza-sideboard-buffet

Funkcjonalne komody, które tworzymy, łączą wszystkie najlepsze cechy wzornictwa połowy XX wieku. Ich konstrukcja jest lekka, a jednocześnie niezwykle wytrzymała. Natomiast możliwość personalizacji wielu elementów komód sprawia, że każdy może stworzyć mebel dopasowany do indywidualnych potrzeb. Komody Frisk mogą być samodzielnymi elementami aranżacji, ale warto też pamiętać, że z powodzeniem można połączyć je z innymi meblami w systemie Frisk – z regałami, szafkami, witrynami, biurkami, czy też z meblami tapicerowanymi. A wszystko po to, by wnętrza waszych domów były piękne, funkcjonalne i jedyne w swoim rodzaju.

Sprawdź naszą ofertę komód:

Komody 460

Komody 690

Opublikowano na  Zaktualizowano na