Regały modułowe w stylu mid-century

Zaktualizowano na  
Regały modułowe w stylu mid-century

Regały modułowe w stylu mid-century

Ponadczasowa elegancja i prosta forma – to główne cechy wzornictwa z połowy XX wieku. Dlatego regały modułowe inspirowane stylem mid-century zachwycają swoją estetyką i funkcjonalnością. Można przypuszczać, że właśnie w tym tkwi sekret ich popularności – wielbiciele praktycznych rozwiązań i charakterystycznej estetyki vintage bardzo chętnie wykorzystują je do tworzenia aranżacji swoich domów. Jak zaczęła się historia regałów modułowych? I jak zmieniały się na przestrzeni lat?


modular-shelving-system-walnut-wood-in-home-setup
modular furniture

Na początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest styl mid-century. To kierunek w projektowaniu wnętrz oraz w projektowaniu architektury, który ukształtował się po drugiej wojnie światowej. Przyjmuje się, że w swojej pierwotnej formie obowiązywał aż do drugiej połowy lat siedemdziesiątych. Meble oraz inne elementy wyposażenia wnętrz, zaprojektowane w myśl tej koncepcji, charakteryzowały się funkcjonalnością, ergonomicznością oraz znakomitą wytrzymałością. Przyjrzyjmy się zatem, jak na przestrzeni lat zmieniały się projekty regałów modułowych w stylu mid-century.

Charles and Ray Eames – Eames Storage Units

Charles-and-Ray-Eames–Eames-Storage-Units
Charles and Ray Eames – Eames Storage Units
source: Pinterest

Amerykańscy projektanci w 1949 roku stworzyli innowacyjny system wolnostojących półek oraz blatów, które dziś nazwalibyśmy po prostu regałami modułowymi – na tamte czasy było to rewolucyjne rozwiązanie. Storage Units miały być dość tanimi meblami, umożliwiającymi funkcjonalne zaaranżowanie mniejszych mieszkań. Jednak amerykański system przechowywania, stworzony z metalowych stelaży oraz sklejki, po zaledwie kilku latach został wycofany z produkcji. Na szczęście idea Charlesa i Ray Eamesów znalazła kontynuatorów.

Jaquin Tenreiro – Cabinet

Jaquin-Tenreiro–wooden-Cabinet
Jaquin Tenreiro – Cabinet

source: Pinterest

Brazylijski projektant na początku lat 50. XX wieku zbudował nieco bardziej masywny, ale równie funkcjonalny system do przechowywania. Segment wykonany z palisandru przypominał mebel, który w Polsce moglibyśmy określić mianem masywnej „meblościanki”. Jednak propozycja Tenreiro była bez wątpienia praktycznym i pięknym elementem wyposażenia ówczesnych domów. Od tamtej pory regały modułowe zaczęły wyraźnie ewoluować i przyjmować zacznie „lżejsze” formy.

Bogusława i Czesław Kowalscy – „Meblościanka”

plywood-wall-unit-shelving-system-kowalscy

Bogusława and Czesław Kowalscy – Wall unit
source: Pinterest

 

Pora na słynny przykład systemu modułowego z polskiego „podwórka”. Bogusława i Czesław Kowalscy zaprojektowali meble, które na długo odmieniły polskie wnętrza. „Meblościanka” została pierwotnie stworzona na konkurs mebli do małych mieszkań – w 1961 roku projekt trafił do masowej produkcji. „Prototyp” polskiego regału modułowego umożliwiał połączenie wielu różnych segmentów mebli w jedną, spójną i bardzo funkcjonalną całość. Polscy projektanci odpowiedzieli na zmieniające się warunki ówczesnego mieszkalnictwa – po wojnie duże mieszkania były dzielone na mniejsze. „Meblościanka” zmieniła nie tylko sposób przechowywania, ale również wyznaczyła trend łączenia funkcji poszczególnych mebli – półek, blatów, tapczanów, biurek i innych.

Rajmund Hałas bookcase

halas-bookcase-system

Rajmund Hałas bookcase
source: Pinterest

Mebel został zaprojektowany w latach 60. dla Bydgoskich Fabryk Mebli. Regał profesora Hałasa charakteryzuje się jeszcze bardziej finezyjną formą, która bez dwóch zdań jest inspirująca również dla współczesnych projektantów, tworzących systemy regałów modułowych. Rewolucyjność mebla Rajmunda Hałasa polegała na „sprytnym” łączeniem półek za pomocą stalowych klamerek. Umożliwiało to personalizowanie i dowolne ułożenie poszczególnych poziomów regału.

Frisk – system regałów modułowych/ system półek modułowych

modular-shelving-unit

modular shelving unit

 

Projektując nasze systemy również inspirowaliśmy się funkcjonalnością oraz „lekkością” stylu mid-century. Naszym celem było stworzenie pięknych i wytrzymałych mebli, które będzie można konfigurować w dowolny sposób – tak, by całkowicie dopasować aranżację wnętrza do własnych potrzeb. Nie bez znaczenia była dla nas również możliwość połączenia funkcji różnych mebli. System Frisk to w końcu nie tylko regały modułowe, ale także komody, szafki z szufladami, przeszklone witryny, biurka, a nawet meble tapicerowane. Dzięki temu możliwe jest stworzenie pięknej i komfortowej aranżacji salonu, czy też gabinetu lub pokoju dziecięcego. Łączenie poszczególnych elementów systemu nie jest oczywiście obowiązkowe – każdy z mebli może z powodzeniem „funkcjonować” jako samodzielny element aranżacji.

Sprawdź nasze regały, komody oraz system regałów modułowych

mid-century-shelving-unit

minimalist office furniture

Opublikowano na  Zaktualizowano na